top of page

ארבעה אדריכלים מוכרים מפרגנים לנשים שאיתם

Mar 9, 2019

Legit Magazine

4345419_orig.jpeg

אודית לורן בלקין

מי סירבה להצעה מפתה של פאולה נבונה? מי מכרה בניין בעשרות מיליוני שקלים? מי קיבלה את מתנת האדריכלות מלידה? ומי מצוינת בניהול סיטואציות מורכבות?

כשאני מבקשת מהאדריכלים יוני מונג’ק, יואב מסר, משה צור וצבי אפרת לתאר לי מה בבת הזוג שלהם הופך אותה למובילה? מהן התכונות שגורמות לה להיות כזו? ומה היא יודעת לעשות שהם לא? ממש קשה לעצור את שטף הדיבור שלהם. כולם, ממש בלי לשים לב, מדברים על האישה שאיתם תוך שימוש במילה ‘אנחנו’ כאילו מדובר בישות אחת ויחידה עד שלא בדיוק ברור איפה מתחילה האחת וממשיך השני או מתחיל האחד ונמשכת השנייה. כל ארבעת הזוגות עובדים בצמוד זה עם זה ולמרות שפרט למשרדם של צבי אפרת ומאירה קובלסקי, שמה של השותפה הצמודה כל כך לא מתנוסס על שלט המשרד, תפקידה של הגברת בכוח לא פחות חשוב אם לא יותר מזה של בן זוגה. ולא, אף אחד מארבעתם לא יכול היה להסתדר בלי האחת שלצדו.
יונתן מונג’ק על אירית מונג’ק: “אירית סירבה בצניעות להצעה של פאולה נבונה”
עובדים יחד: שמונה עשרה שנה.
הכשרה והתפקיד של אירית במשרד: מעצבת אופנה ומוצר, שותפה מלאה ומנהלת המשרד.
תכונות: “אירית מוכשרת בצורה היסטרית מצד אחד, ומצד שני, מאוד צנועה” אומר אדריכל יונתן מונג’ק “גם כשקבלה הצעה ממעצבת העל פאולה נבונה לבוא לעבוד איתה שנה במילאנו – סירבה לה בצניעות. היא עדינה ומתוקה ומצליחה להלהיב את כל בעלי המקצוע שסביבה, מבעל העסק ועד אחרון הפועלים. כשהיא נכנסת לחנות, יש אור וכולם מוצאים את עצמם מתקבצים סביבה. יש התלהבות מהיכולת שלה לבחור, לחבר ולחדש כי היא תמיד חושבת קדימה, ממציאה דברים מחדש, ובעלת יכולות חיבור טוטאליות, פילוסופית ופואטית בין אנשים והבתים שלהם”.
מה אירית יודעת לעשות שאתה לא?
“אירית הייתה מעצבת אופנה ומוצר ועם השנים, ככל ששאלתי אותה עוד ועוד שאלות, מצאנו את עצמנו עובדים יחד מבלי לתכנן את זה מראש – פשוט נתנו לזה להתבצע. היום, המשרד שלנו הגיע למצב של שלמות של עשייה כך שכמו שטחינה מעורבבת עם מים כך שאי אפשר להפריד בין המרכיבים, אותו דבר קורה ביננו.
“הדבר שאני הכי מעריץ אצל אירית זה הקשר שלה עם הקליינטים שהופך לרמות של חברות כזו שמאפשרת לאנשים להתבטא באפן כל כך נכון בלי שידעו שיש להם את זה ואז הבתים שלהם הופכים הכי אישיים. אירית יודעת להקשיב גם בין השורות ושמה לב לסמנטיקה ולפסיקים. זו המתנה הקיימת בדי אן איי שלה המאפשרת לה להביא כל דבר לכדי הרמוניה. אירית אשפית בינלאומית בטקסטורות וצבעים ויכולה להיכנס לחדר ולבקש דוגמאות של ארבע עשרה סוגי צבע לבן ואז לבחור את הנכון ביותר. היא יכולה להשיג הרמוניה עיצובית בין אם היא בוחרת ריהוט באיטליה ובין אם מדובר בבחירת ריהוט בדרום תל אביב. מבחינתה זו אותה עבודה”.
היום, היית יכול להסתדר בלעדיה?
“ברור שלא. הכישרון הכי גדול של אירית זה להעצים את המשרד בכללותו. היא יכולה בקלות לפתוח משרד אבל אני לא הייתי מוכן להיות בלעדיה. זה כמו להגיד שפעם רצתי עשרה קמ”ש והיום שלושים קמ”ש. בשנים האחרונות, מאז שאירית איתי, אנחנו יכולים להגיד כל בקר שאנחנו בתחילת הדרך שלנו כי אנחנו לא מפסיקים ליצור. בחיים לא הייתי מוותר על זה. היא מושכת וסוחפת את המשרד לרמות גבוהות בכל ההיבטים”.
יואב מסר על ורדה מסר: “ורדה מכרה לא מזמן בניין בכמה עשרות מיליוני שקלים”
עובדים יחד: שנתיים.
הכשרה והתפקיד של ורדה במשרד: מעצבת גראפית, אחראית על הפיתוח העסקי.
תכונות: “ורדה גם עובדת וגם אמא וגם ספורטאית וגם סקיפרית וגם מבשלת מצוין. בנוסף, יש לה גם סטארט אפ משלה. כמו שהיא משיטה יכטה, ככה היא מסוגלת לעשות הכל. האפשרות לרחף על הגלים ולהתמודד איתם גם אם הים שקט וגם אם הגלים גבוהים, בין אם היא משתמשת ברוח או במנוע, היא יוצאת דפן ומעוררת השראה”.
מה ורדה יודעת לעשות שאתה לא?
“כשורדה נכנסת למשרד בבקר, מדובר בהמון אור שנכנס יחד איתה. היא פשוט מובילה במאור פנים” אומר אדריכל יואב מסר “אין תענוג גדול מאשר לעבוד בצמוד עם מי שהיא גם חברה וגם בת הזוג שלך. יש אמון מלא ביננו בכל מה שקשור בשותפות ובאחריות וזה יוצר אנרגיה טובה כי אנחנו מאוד משלימים אחד את השנייה. ובנוסף, כשאנחנו נפגשים עם יזמים ולקוחות, אנחנו שמים לב שאנשים אוהבים ומאמינים במשרדים מסורתיים הבנויים על הרכב משפחתי. זה משדר יציבות וביטחון.
“בעוד אני עוסק בפן המקצועי, לורדה יש ראייה עסקית מאוד מפותחת כך שהנוכחות שלה מוסיפה המון ערך מוסף למשרד” מוסיף יואב “ורדה עושה את כל הניתוחים הכלכליים ומנהלת את הפן הטכנולוגי שכולל מערכות דיגיטליות וממוחשבות. היא יודעת לקחת פרויקט ולעשות לו ניתוח כלכלי. אני עף גבוה והיא מאוד חזקה בפרטים הקטנים. מכיוון שבעבר היה לורדה משרד פרסום ולאחר מכן ניהלה חברות ליצור בגדי ילדים, היא מאוד מדויקת כך שנכנסה לתחום הנדל”ן, היזמות והאדריכלות בקלות רבה והיום שולטת בחומר נהדר. יש לה רישיון תיווך והיא יודעת לעשות עסקאות של קנייה ומכירה של נכסים. לא מזמן היא מכרה בניין בכמה עשרות מיליוני שקלים”.
היום, היית יכול להסתדר בלעדיה?
“העוצמה של ורדה זו הנינוחות שלה. היא מאוד מרככת את הדברים. היא באה מרקע עיצובי ולכן מבינה גם בפן הגרפי, המיתוגי והתדמיתי של הדברים. היום קשה לי לראות את האפשרות להסתדר בלעדיה מכיוון שעם הנינוחות שהיא מקרינה החוצה, היא מאוד מקלה על הלחץ והעומס במשרד מה שמאוד חשוב בהתנהלות הישגית”.

bottom of page